Как да започнеш работа като фрийлансър?
Намери първите си клиенти като фрийлансър в 7 лесни стъпки!
30 ное 2022 • 3 мин четене
Резюме: Избери перспективна ниша, дефинирай услугите, които предлагаш, открий целевата си аудитория, определи цената си, създай портфолио, изгради връзка с клиентите и не спирай да се развиваш.
Работата на свободна практика предлага невероятна възможност да определяш кога, колко и къде да работиш. Тя е чудесен начин да бъдеш независим и едновременно с това да се развиваш в твоята професионална сфера. Виж първите 7 стъпки, които ще ти помогнат да започнеш работа като фрийлансър.
Виж още: Как можеш да практикуваш свободна професия в България?
7 стъпки да започнеш работа като фрийлансър
1. Намери перспективна ниша
Без значение дали си графичен дизайнер, копирайтър или програмист, е най-добре да се специализираш в определена сфера на работа. Например, ако си копирайтър, можеш да започнеш с по-широк кръг от теми, за които да пишеш. Когато разбереш в коя сфера си най-добър, специализирай се в нея. Автор на съдържание за криптовалута или технологии звучи много по-представително в CV-то, отколкото просто копирайтър.
2. Дефинирай услугите, които предлагаш
Превръщането на уменията в услуга е първа стъпка към това да станеш успешен фрийлансър. Постави се на мястото на своя идеален клиент. Какви проблеми има той и как твоите умения ще му помогнат да ги разреши? Опитай се накратко да обясниш какво можеш да правиш, как го правиш и за какъв тип бизнес/ клиент са предназначени услугите ти.
3.Намери целева аудитория
Идентифицирай клиентите, които са най-подходящи за твоята услуга - в коя индустрия са, какво е общото между тях?
Като стартиращ фрийлансър не е достатъчно да си добър в това, което правиш, за да привлечеш клиенти. Най-важно е да се позиционираш правилно сред целевата ти аудитория, за да научи за услугите ти.
Три начина да привличаш клиенти като фрийлансър:
- Платформи за обяви за работа на свободна практика.
- Използване на съществуващите ти контакти.
- Маркетинг и реклама.
Опитай и трите, и виж кой начин работи най-добре за теб!
4. Ценообразувай
Това е най-трудната част за всеки нов фрийлансър – каква цена да поискаш за работата си? Разгледай как ценообразуват конкурентите ти. Най-разпространените начини са: на час или на проект, т.е. фиксирана цена. Тя зависи и от: индустрията, опита, резултатите, сложността на проекти и неговата продължителност.
Хубавото на фрийланса е, че твоите тарифи растат паралелно с твоето развитие. Не поставяй най-ниската цена на услугите си, за да привлечеш повече клиенти. Избери цена, която те удовлетворява и отговаря на опита ти, така ще създадеш сериозни и дългосрочни партньорства.
5. Създай портфолио
Портфолиото представя качеството на работата ти и миналите ти постижения. Добави: казуси; резултати, базирани на данни; изображения; диаграми; обратна връзка от клиенти.
Ако си в търсене на първия си клиент като фрийлансър, създай поне няколко образеца на твоята работа. Ако си копирайтър, напиши няколко текста и се свържи с медии, които биха ги публикува. Ако си графичен дизайнер, създай няколко визии за измислен клиент и ги добави в портфолиото.
6. Изгради връзка с клиентите
Като фрийлансър твоите клиенти са твоят бизнес. Важно е да изградиш доверие и добри отношения с тях. Ето как:
- бъди честен;
- отнасяй се с отговорност към работата;
- спазвай поставените срокове;
- комуникирай ефективно (давай обратна връзка и изгради умение да слушаш).
7. Продължавай да се развиваш
Фрийлансърът е предпочитан заради уменията и услугите, които предлага, затова е важно непрекъснато да се развиваш, да учиш нови неща и да надграждаш вече постигнатото. Бъди нащрек какво се случва на пазара, какво се търси и къде можеш да се подобриш. Само така ще се превърнеш в наистина успешен фрийлансър.
Следвай нашите 7 съвета как да започнеш работа като фрийлансър и направи първите си стъпки в работата на свободна практика!