7 неща, които трябва да знаеш за онлайн курсовете
На какво да обръщаш внимание, когато си търсиш курсове в интернет
9 сеп 2020 • 10 мин четене
Може би ти е направило впечатление, че онлайн курсовете стават все по-популярни. От една страна все повече хора се обръщат към тази алтернативна форма на обучение, а от друга самото предлагане на такива курсове като че ли става по-голямо.
Всъщност тази тенденция съвсем не е от скоро, макар карантината покрай коронавирусната пандемия значително да я ускори. Точно защото този сектор на икономиката се развива изключително бурно в момента, исках да поговорим за това на какво трябва да обръщаме внимание, когато си избираме онлайн курс.
Преди да продължим напред, нека се разберем, че тези съвети са универсални и няма никакво значение ти в коя сфера искаш да се развиваш. Тоест каквито и примери да срещнеш в текста, изводите от тях важат навсякъде.
1. Кой предлага курсовете?
На пръв поглед този въпрос може да ти изглежда тривиален, но преди да се запишеш за някакъв курс (особено ако е платен) е важно за момент да спреш и да помислиш кой и защо ти го предлага.
Тук въобще не говорим за лекторите и тяхната експертиза. Това ще го разгледаме след малко. Обикновено онлайн курсовете се предлагат от 3 основни групи хора:
- индивидуални лектори
- компании (като например Google, CISCO, Adobe и т.н.)
- образователни агенции (например езикови школи)
В редки случаи е възможно да съпоставяме качествата на един курс в зависимост от това дали го предлага агенция, компания или индивидуален лектор. Това е така, защото тези три източника на информация се фокусират върху различни нива и аспекти на обучението.
Основна роля за твоя избор на чий курс да се спреш би трябвало да изиграят твоите нужди, очаквания и желани резултати. Да кажем, че искаш да станеш експерт в работата с фотошоп. Може би ти изглежда изкушаващо да си купиш целия сет курсове, предлагани от Adobe, в края на които ще получиш и сертификат.
Преди да заплатиш една сериозна сума за този сет се запитай дали си заслужава и дали този сертификат всъщност ти е необходим. Няма ли да е по-практично първо да минеш курс по фотошоп за начинаещи, който някой индивидуален лектор в интернет предлага? Така ще разбереш дали всъщност ти е приятно да работиш с фотошоп и дали искаш да задълбочиш знанията си в тази сфера, без да плащаш огромни такси.
Преди да продължим към следващата точка, искам да ти кажа и още нещо – всеки продава онлайн курсове, за да печели от тях, но това не трябва да те притеснява, защото не е в интерес на обучителя (който и да е той) да ти предлага курс с лошо качество. В онлайн пространството изключително бързо си проличава кой е наистина експерт и кой само се представя за такъв.
2. Обърни внимание на лекторите
Както стана ясно и в т.1, много е важно кой ще води курса, който обмисляш да запишеш. Не искаш да си дадеш парите на някой, който е изкопирал чужд курс и го представя за свой нали? За съжаление интернет е пълен с всякакви измислени специалисти, които само гледат да ти вземат парите, без да ти предложат нищо стойностно в замяна. Добрата новина е, че има как да различиш истинските експерти от шарлатаните.
Преди да се запишеш за някой курс, проучи внимателно лектора или лекторите. Потърси в интернет информация за него. Виж къде е работил, какво е постигнал до момента и с какво се занимава сега. По принцип, колкото по-лесно откриваш информация за даден лектор, толкова по-вероятно е той наистина да заслужава твоето доверие.
Веднъж попаднах на страхотна реклама на онлайн курсове, които ми обещаваха невероятни неща, но в момента, в който започнах да търся информация за лектора, не открих почти нищо. Всички ревюта за него бяха само и единствено в неговия сайт. Това ме наведе на мисълта, че може би не е чак такова гуру, за каквото се изкарва.
Съветвам те да потърсиш референции от предишни курсисти в различни форуми и фейсбук групи. Обикновено хората, които са били на курс при определен лектор ще ти споделят своите искрени впечатления. Знам, това ще отнеме време, но в крайна сметка не искаш да си загубиш времето и парите, гледайки курс, който не си струва нали?
Гледал ли си филма Catch me if you can? Спомняш ли си сцената, в която попитаха главния герой Франк Абигнейл (за тези, които не са гледали филма – той е изпечен измамник, който постоянно влиза в различни роли) как е успял да измами всички и да стане професор по социология в Brigham Young University, без да има каквито и да е задълбочени знания по темата?
А спомняш ли си какво им отговори той? Отговорът беше „Всичко, което трябваше да направя бе да бъда един урок по-напред от останалите“.
Припомням ти тази сцена, защото интернет е пълен с професори като Франк Абигнейл.
3. Винаги разглеждай програмата предварително
След като вече знаеш защо е важно да проучиш лекторите предварително, сега е време да преминем към програмата.
Винаги, абсолютно винаги, преглеждай програмата преди да се запишеш за даден курс. Разучи я подробно, за да установиш дали темите, които покрива курсът всъщност са това, което ти е необходимо. Понякога е трудно да прецениш дали един курс е за теб и отговаря на нивото на твоите компетенции, затова те съветвам внимателно да разгледаш темите и дори да си направиш списък с нещата, които са ти познати и напълно непознати.
След това мини през този списък и проучи повече за всяка отделна тема в интернет. Така ще придобиеш по-реалистична представа за това какво можеш да научиш от този курс.
Ако си абсолютно начинаещ, те съветвам да си харесаш някой евтин курс в Udemy или Teachable, който да те вкара в темата. Това няма да те направи експерт, но ще ти помогне в бъдеще да подбираш правилните курсове за теб.
И още нещо. Когато разглеждаш програмата на даден курс, обърни внимание дали в нея има заложени упражнения. Теорията е важна, но в крайна сметка ти искаш да се научиш как да правиш нещата, а не само да знаеш на хартия как се случват. Точно затова те съветвам да се насочиш към курсове, които ще ти дадат поне няколко практически казуса за решаване. Те ще ти помогнат да усвоиш и запомниш по-бързо теоретичната част.
4. Курсове със записани лекции или курсове с лекции на живо?
Друго нещо, за което трябва да помислиш преди да запишеш конкретен курс, е да разбереш дали лекциите, които ще гледаш са предварително записани или ще се случват на живо.
И двата подхода имат своите плюсове и минуси. Ето няколко от тях:
Предварително записани курсове – основното предимство на този формат е, че той е много по-удобен. Зависи изцяло от теб кога ще гледаш лекциите – 6 сутринта, 3 следобед, на път за работа... Ти избираш кога да учиш и с какво темпо да учиш. По никакъв начин не си задължен да бъдеш пред компютъра в точно определен ден и час.
Разбира се, това ти отнема възможността за жива интеракция с преподавателя и останалите курсисти. В този случай единственият вариант за комуникация с лектора и другите е чрез имейл или специално създадени за курса фейсбук групи (най-честата практика). Това често води до забавяне в отговорите, защото е много вероятно лекторът да получава десетки или стотици имейли на ден, на които да не успява да отговори на време.
Онлайн курсове в реално време – съвсем естествено тук основният плюс е, че тъй като лекциите се провеждат на живо пред теб, винаги можеш виртуално да вдигнеш ръка и да зададеш въпрос на лектора. Така не е нужно да губиш време в писане на мейли, където надълго и нашироко да обясняваш в детайли какъв точно е твоят казус. Освен това, тъй като най-вероятно има и други курсисти, чиито въпроси са различни от твоите, често се получават интересни групови дискусии, от които можеш да научиш много и които ще разширят перспективата и знанията ти.
И сам се досещаш, че при онлайн курсовете в реално време ще бъдеш по-ограничен и ще ти се наложи да бъдеш на линия в точно определен ден и час.
5. Къде се предлагат онлайн курсове?
Всъщност можеш да откриеш онлайн курсове навсякъде в интернет. Дори и в YouTube има изобилие от безплатни онлайн курсове. Вярно е, че повечето от тях са за начинаещи, но това не значи, че задължително са с лошо качество или на нищо няма да те научат. Даже бих казал, че съм попадал на скандално полезни курсове в YouTube и съм се чувствал леко неудобно за това, че получавам толкова знания за без пари.
Ако все пак искаш да научиш нещата из основи, ти препоръчвам да се насочиш към платени курсове. Тук наистина много зависи ти на какво ниво си и защо искаш да минеш даден курс. Ако искаш да повишиш професионалната си квалификация и да вземеш сертификат за преминато обучение, който наистина се цени от работодателите, те съветвам да търсиш курсове, предлагани от реномирани компании. Например Google, CISCO, Adobe и други технологични компании предлагат много специфични курсове, които разглеждат една тема, но в дълбочина. Също така много университети сами създават свои онлайн курсове, които са достъпни за широката публика и всеки може да се запише за тях, дори да не е студент или пък въобще да няма диплома за висше образование.
От друга страна, ако си просто начинаещ, който тепърва навлиза в дадена сфера, може би е по-смислено да разгледаш какво се предлага в популярни платформи като Udemy, Teachable и Coursera. Когато избираш курс в някоя от тези платформи, не забравяй да си отделиш достатъчно време, за да проучиш лекторите. Вече знаеш защо това е важно.
6. Цената определя ли качеството?
Поне от моя опит бих казал, че корелацията между цена и качество не винаги е права. Тук обаче водещ фактор отново са твоите знания в момента и очакванията ти.
В интернет обаче не винаги има логика и ми се е случвало да научавам изключително ценни и практични неща съвсем безплатно под формата на видеа и блог статии. Разбира се, бил съм и в позиция, в която съм гледал платени курсове, които обаче съвсем не ми донесоха очакваната стойност.
Щом става въпрос за платени курсове е още по-важно да проучиш лекторите и програмата, иначе може да изпаднеш в ситуация, в която си дал много пари за нещо, което реално няма да ти е полезно.
Ето каква е моята стратегия, когато избирам курс. Ако съм напълно начинаещ и искам просто да се запозная с темата и да придобия някакви базови знания, обикновено първо търся информация в Google и YouTube. Чак след като науча основното започвам да се оглеждам за курсове. В добрия случай вече съм намерил авторитети по темата в интернет и съм склонен да заплатя техен курс, стига разбира се да предлагат такъв.
В по-сложния вариант се налага да тръгна по обратния път – намирам курсове и после търся мнения и информация за лекторите.
Не ме разбирай погрешно. Не се опитвам да спестя пари, защото съм скръндза. Обаче не съм съгласен да ги давам на сляпо на хора, които са се самопровъзгласили за експерти. Плюс това няма гаранция, че и реномираните експерти няма да те разочароват. Това също ми се е случвало.
7. Онлайн курсовете няма да те направят професионалист
Точно както дипломата за висше образование не гарантира, че си специалист в дадена област, така и онлайн курсовете сами по себе си няма те направят експерта, който искаш да бъдеш.
Ако досега не си го разбрал, единственият начин да станеш наистина добър в избраната от теб сфера е да работиш. Нито един курс не може да замени практиката, защото нито един курс не може да предвиди и да разгледа всички проблеми, с които ще се сблъскаш в реална среда.
Обаче пък колкото повече работиш, с толкова повече проблеми се сблъскваш и тогава си длъжен да намериш решения за тях. Всъщност точно в този момент се случва истинското учене и твоята креативност се отприщва. Когато търсиш решения, ти разглеждаш много алтернативи и различни гледни точки и в един момент мозъкът ти навързва всичко научено преди и сега и стига до реално и работещо решение.
Намирането на решения пък от своя страна има един изключително полезен страничен ефект и той е, че ти трупаш увереност. Така с течение на времето колкото повече проблеми решаваш, толкова по уверен ставаш, че ще се справиш със следващия, докато накрая не започнеш целенасочено да търсиш проблемите сам. Всъщност чак тогава можеш да се наречеш професионалист – когато не те е страх съзнателно да предлагаш идеи, които знаеш, че ще ти създадат главоболия. Това обаче няма да те притеснява, защото ще си сигурен, че резултатите ще оправдаят положените усилия.
Е, вече знаеш на какво да обръщаш внимание, когато си търсиш онлайн курс. Не забравяй, че макар и много полезни и удобни, курсовете не са достатъчни. Винаги се стреми да тестваш наученото в реална среда, колкото се може по-бързо. Така хем трупаш опит, хем учиш по-ефективно.